Často kladené dotazy

1. Pro koho je Kraniosakrální terapie (KST) určena?

Kraniosakrální terapie ovlivňuje mnoho tělesných funkcí. Má pozitivní vliv na centrální nervový systém, kardiovaskulární systém, dýchací systém, pohybový aparát především pojivové tkáně, endokrinní a imunitní systém, tělesné tekutiny a všechny vnitřní orgány.

Kraniosakrální terapie ulevuje a taktéž preventivně působí u obtíží (uvádíme pouze příklady):

 • bolesti hlavy, migrény, nespavost
 • chronické bolesti krku a zad
 • astma, bronchitida, sinusitida
 • tinnitus a závratě
 • chronická únava
 • stres, napětí, deprese
 • hormonální dysbalance
 • kardiovaskulární onemocnění vč. vysokého krevního tlaku a závratí
 • poruchy motorické koordinace
 • ortopedické problémy
 • bolesti zubů, záněty dásní, problémy s čelistním kloubem
 • úrazy hlavy a páteře
 • poúrazové stavy
 • zažívací a urogenitální obtíže (poruchy menstruačního cyklu a jiné)
 • poporodní traumata
 • obtíže u dětí typu: zažívání, poruchy spánku, problémy s učením a koncentrací, autismus, epilepsie aj..

Účinek Kraniosakrálníterapie je vždy individuální. V zahraničí i u nás je tato technika vnímána jako alternativní tj. doplňující k běžným či standartním léčebným postupům. Nikdy by neměla nahrazovat vyšetření u lékaře. V případě pochybností se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

2. Jak Kraniosakrální terapie (KST) obvykle probíhá a jak dlouho trvá?

Klient (pacient) obvykle leží oblečen (v pohodlném volném oděvu) na masážním lehátku v relaxovaném stavu. Terapeut pracuje velmi jemně. Jedná se spíše o kontakt či mírný tlak obvykle nepřesahující velikost 5 gramů. Terapeut samozřejmě nepoužívá žádné masážní emulze či gely. KST nebolí. Terapeutovou snahou je na klientově (pacientově) těla palpovat tzv. kraniosakrální rytmus. Rytmus, který odráží aktivitu mozkomíšní tekutiny. Terapeut prochází celý tzv. kraniosakrální systém, která zahrnuje především hlavu a kost křížovou a hlavně membrány obalující mozek a míchu a snaží se tak odhalit případné omezení tzv. restrikce. Tyto restrikce uvolnit a systému nabídnout ideální podmínky k následné regeneraci a funkci. Sezení obvykle trvá 1 hod. až 1hod 30 min.. Nejméně však 45 min..

3. Jak se bude klient (pacient) cítit během ošetření KST?

Ve většině případů je terapie pro klienta velmi příjemná, relaxující fyzicky, mentálně i emocionálně. Klient může i usnout, a nebo se po skončení terapie cítí ospale. Během ošetření může vnímat různé vjemy jako je teplo, chlad, chvění, pulzace aj..

4. Kolik terapeutických sezení je třeba absolvovat př. jak často na terapii chodit?

Celkový počet terapeutických sezení obvykle záleží na aktuálním stavu klienta. Je proto individuální. U některých může dojít k rapidnímu zlepšení už po prvním ošetření. Někdy zase terapeutický efekt stagnuje, a nebo se rozvíjí pomaleji. Terapii doporučujeme především jako preventivní techniku a ve frekvenci návštěv 1x za měsíc. Obvykle klienti absolvují 5 až 10 sezení do roka.

5. Může být KST kombinována s dalšími terapiemi?

Samozřejmě může. Jak již bylo řečeno, KST je alternativní či doplňková terapie pro obvyklé či standartní terapeutické zdravotnické postupy. V den ošetření však nedoporučujeme absolvovat více terapií najednou, stejně tak absolvovat větší fyzickou či psychickou zátěž než je pro klienta obvyklé. Citlivějším klientům je doporučováno čas terapie časovat v pozdějších odpoledních hodinách, tak aby zbytek dne byl již odpočinkový.

6. Co KST a děti?

KST je velmi jemnou a bezpečnou metodou pro novorozence a děti. Je třeba vyhledat zkušeného terapeuta, který má patřičnou zkušenost a speciální výcvik neb KST pro děti je vyučována až po zvládnutí základního výcviku na dospělých.

7. Je KST bezpečná v těhotenství?

Určitě ano. Dokonce může během těhotenství výrazně ulevit od každodenních těhotenských problémů či bolestí zad a nakonec pomoci nastávající mamince k lepšímu či snadnějšímu porodu. U rizikových těhotenství je třeba se vždy poradit s ošetřujícím lékařem. Stejně tak brát v potaz, že první 3 měsíce těhotenství jsou pro každou těhotnou ženu nejrizikovější.

8. Existuji v KST nějaké kontraindikace?

KST by neměla být používána v případech akutního krvácení do mozku a ve všech dalších případech, kdy zvýšený intrakraniální tlak zhoršuje daný zdravotní stav (např. u hydrocephalu, aneurysma a další).

9. Nic mne nebolí, tak proč bych měl na KST chodit?

KST hraje hlavní roli jako preventivní technika. Redukuje akumulovaný stres, zvyšuje rezistenci k řadě onemocnění, zvyšuje odolnost imunitního systému a podporuje přirozené regenerační či samoléčebné principy.

10. KST moc nevěřím. Bude mít na mne stejný účinek jako na jiné?

Samozřejmě vždy pomáhá, když jste danému způsobu léčení nakloněni. Každopádně celkový efekt léčby Vaše víra neovlivní.

Vyhledávání terapeutů


 
Město
 
Pohlaví

Nejbližší kurz

Kraniosakrální technika I. v Praze

Od 12. 06. 2024
Do 16. 06. 2024

Aktuální kurzy

Aktuální kurzy

NENAPLÁNOVÁNO
Kraniosakrální technika I. - výuka online
NENAPLÁNOVÁNO
Kraniosakrální technika I. - výuka online
NENAPLÁNOVÁNO
Studijní skupina (SG) Upledger institutu
Kraniosakrální technika I. v Praze
NENAPLÁNOVÁNO
Kraniosakrální technika I. v Bratislavě
NENAPLÁNOVÁNO
Kraniosakrální technika II. v Praze
SomatoEmocionální uvolnění I. v Praze
NENAPLÁNOVÁNO
KST pro kraniální nervy 1 (CSCN1) v Praze
NENAPLÁNOVÁNO
Listening 1 - Diagnostický kurz v PRAZE
Základní výcvik KST
NENAPLÁNOVÁNO
Zkouška UI KST

Mgr. Helena Toušková

Kudrnova 95/22 Tel.: +420 604 761 454
150 00 Praha 5 - Motol E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

IČ: 70097330 - Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 20. sprna 2001

Web vytvořil Lukáš Rolínek NETOVKY.info